25.08.2009 07:47

Úraz na jezdících schodech a kletba fachidiotismu

    Sedmiletý chlapeček poskakoval na jezdicích schodech a oni mu uřízly kus nohy. Spíš rozmačkaly. Podle Dopravních podniků hl. města Prahy je všechno v pořádku, protože schody splňují jakousi normu a na jezdicích schodech se poskakovat nemá (natož si ještě stoupnout bokem).

    Jakýsi fachidiot s úsměvem chudého duchem nám bude z obrazovky sdělovat, že schody jsou v pořádku, neboť je může přeměřit šuplérou? Nemá smysl deptat zmateného ubožáka, který dosud žil v bludu šéfy upevňovaném, že když je vše podle normy, nic se nemůže stát (zřejmě nastala porucha kontinua?). Udělat z něj obětního beránka by nebylo správné, neboť neví co činí.

    Kam tahle země spěje, když si nikdo z byrokratů nedokáže dovodit prostou úvahou, že pokud je vše podle normy a přesto se stane úraz, musí se norma změnit? Do lidové Číny?

    Schody na trase A jezdí dle mého subjektivního dojmu pekelnou rychlostí. Mám potíže s nastupováním i vystupováním jen kvůli mé poruše prostorového vidění (odhadnout správnou chvíli). Co si na jezdících schodech počne dítě, třeba když jde se školou do kina a někdo do něj strčí (učitelky zpravidla nejsou všudypřítomné a jen vzácně jsou duchapřítomné), co člověk s berlemi, co matka s kočárkem (ano, dopravní podniku, stále ještě jsi na většině stanic nezajistil bezbariérový přístup). Výtahy jsou běžně mimo provoz.

    Každý si nemůže dovolit odsoudit se k dobrovolné klauzuře jen pro to, že má náhodou pohybové potíže, závratě, malé děti, nebo chodit zásadně pěšky, protože nese těžkou tašku a tu by musel nepředpisově položit na posvátné schody. Několikrát jsem byla svědkem, jak cizinci bojovali se schody o kolečko kufru (takové to mrňavé, co se točí na všechny strany), jen náhodou se nikomu nic nestalo. 

    Na videozáznamu je jasně vidět, jak dlouho trvá, než se někdo dostane k vypínači jedoucích schodů - to by přece mělo fungovat automaticky. Co když nikdo nebude poblíž? Co když se nehoda nestane na konci schodiště, ale někde uprostřed? Na co jsou všechny ty kamery a televize, když nikde není nikdo z obsluhy metra, kdo by hned zareagoval?

    Proslýchá se, že jezdicí schody v metru jsou beztak před rekonstrukcí. Přimlouvám se, aby se mimo jiné zpomalily a aby byla prověřena bezpečnost i pro tak nepravděpodobné události, jako že metrem pojede třída ze školky a děti se budou pošťuchovat, nasypou na schody sušenky, nebo někomu vypadne kapesník, někdo bude mít rozvázanou tkaničku. Byla by to od Dopravních podniků prostá slušnost. Koneckonců za přepravu platíme my, i Magistrát.

—————

Zpět


Diskusní téma: Úraz na jezdících schodech a kletba fachidiotismu

Datum: 30.10.2009

Vložil: Hobo

Titulek: Zodpovědnost 2

Bezpečný svět neexistuje. Jestli si někdo myslí, že ano, ať mi ho ukáže!
Také jsem viděl ono video. Jako zřejmě většina lidí několikrát. Takže: proč nikdo nevolá po zodpovědnosti rodičů? Proč nikomu nevadí, že rodič neukázněného kluka se o své dítě nestará, neusměrní ho, nepoučí o vhodném chování, včetně toho, jak se chovat na eskalátorech? Osobně bych hnal k zodpovědnosti v první řadě rodiče. Jejich povinností je naučit dítě sebekázni.
Podle videa je zcela nepochybné, že k úrazu došlo vinou nekázně toho kluka - a vinou nezájmu rodiče. Protože se rodič nestaral, poučil se hoch sám. Ovšem, jak to bývá, pozdě a tragicky. Nechť je mu to k budoucímu dobrému. Vzhledem k tomu, že jsem sám oběť takové dětské nezodpovědnosti (byť rodič nebyl nablízku), těžko mi vnutíte, že viníkem je DP. Viníkem je nekázeň, eo ipso nedostatečná výchova. Je třeba vést k zodpovědnosti rodiče.
Míra nebezpečnosti eskalátorů je zhruba stejná jako známé pravidlo, že řidič je povinen přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Děti je třeba k tomu vést.

Odpovědět

—————

Datum: 30.10.2009

Vložil: Hobo

Titulek: Zodpovědnost

Když se metro začalo stavět, upozorňovali invalidé velmi důrazně na nutnost bezbariérového přístupu a nikdo na ně nedbal. Nikdo je také nepodpořil, neboť to bylo v době, kdy se nekritizovalo, ale takříkajíc držela huba. (To se to dnes kritizuje, jen jim dejte, rošťákům.)
Od převratu udělal DP mnoho pro zpřístupnění metra a to za neskonale horších podmínek a vyšších nákladů. Viz výtah na Muzeu za mnoho miliónů či propojení výtahem na Florenci za pravděpodobně ještě víc miliónů, viz zprovoznění mnoha stanic. Projekt s tím nepočítal, takže je to někdy pořádný oříšek. Nové stanice jsou plně přístupné.
Kritizovat DP je nespravedlivý pláč na nesprávném hrobě.
Uvědomte si, prosím, že tyto náklady jsou věnovány lidem, kteří jako držitelé ZTP jezdí vesměs bezplatně. (Nejsem zaměstnanec ani akcionář DP, jsem naopak jedním z cestujících jezdících zdarma, aby bylo jasno!)
Další okruh problému si nechám do druhého okna. Howgh

Odpovědět

—————

Datum: 26.08.2009

Vložil: NN

Titulek: Proč

Proč tady máte tu reklamu? Není to hyenismus?

Odpovědět

—————

Datum: 26.08.2009

Vložil: admin

Titulek: Re: Proč

Bohužel reklamu mi sem dal poskytovatel (webnode) protože si nemůžu zatím dovolit platit za pronájem webu, tak aby se mu to aspoň nějak vrátilo. Tím, že je tu reklama natvrdo přidaná nemůžu bohužel já ani poskytovatel ovlivnit, když se ocitne na místě, kde to není zrovna na místě.
Děkuji za pochopení.

Odpovědět

—————

Datum: 26.08.2009

Vložil: Lenka a Standa

Titulek: re:

Dopravní podnik zvrhle předpokládá, že otcové se v metru mají chovat jako neurotické hysterky a děti mají za každou cenu stát v pozoru, zejména je-li jim méně než 12 let. Fuj!
Pane Gaidoši, držte se, jsme s Vámi. Stáhněte z nich kůži!

Odpovědět

—————

Datum: 30.10.2009

Vložil: Hobo

Titulek: Re: re:

Otcové se mají chovat jako dospělé osoby, zodpovědné za výchovu svých dětí. To není nic neurotického ani hysterického. Děti nemusí stát v pozoru, ale jistě mají věnovat pozornost situaci! Bez ohledu na věk. U menších dětí je zodpovědnost rodičů ještě větší, tudíž je nutný i zvýšený dohled. V tomto případě otec na svou povinnost zjevně kašlal.
Degradujete všechny rodiče, kteří na svou povinnost dbají a na eskalátorech jim věnují pozornost. Svým příspěvkem je urážíte.
Vyslovuji Vám FUJ!
Doufám, že sociálka a příslušné orgány stáhnou kůži z otce, který prokazuje špatnou péči! Dopravnímu podniku držím všechny palce, aby tu hysterickou kampaň přestál, nezatrpknul a dál zpřístupňoval metro i lidem s obtížemi pohybu.

Odpovědět

—————

Datum: 26.08.2009

Vložil: Jup

Titulek: Bleee

Chcete se pozvracet? Tak si přečtěte tohle:
https://vytahy.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=5427&h=16&pl=40

Odpovědět

—————

Datum: 25.08.2009

Vložil: Houserka

Titulek: ad.

Jestli je jízda na eskalátorech na vlastní nebezpečí, měl by DP nabídnout jinou cestu do metra.

Odpovědět

—————

Datum: 30.10.2009

Vložil: Hobo

Titulek: Re: ad.

I po chodníku chodíte na vlastní nebezpečí. Moje žena se eskalátorů vzhledem k obtížné chůzi bojí, takže používáme alternativní dopravu: tramvaje, autobusy, popř. taxi. A co má být? Je to náš problém a my si ho řešíme.
DP jiné cesty do metra nabízí. Jenže Čecháčci chtějí všechno hned teď.
Ó, blaze by bylo v zemi české, kdyby také všichni Češi včetně těch v metru cestujících, hned teď najednou splnili všechny své povinnosti!!

Odpovědět

—————

Kontakt

Lenka Rottová