09.03.2009 13:00

Krátce z historie čokolády

Čokoláda se vyrábí z kakaové hmoty. To jsou rozemleté kakaové boby. Rostou na kakaovníku v tropech Jižní Ameriky a Afriky. Původní obyvatelé Jižní Ameriky používali z kakaovníkových plodů jen dužninu. Lisovali z ní šťávu a z té vyráběli nápoj zvaný cecero. Později pozorovali, že semena vyhledávají papoušci a opice, a začali je používat taky. Kakaovníky se staly kulturní plodinou a kakaové boby žádaným směnným prostředkem. Za deset bobů byl králík, po stovce se prodávali otroci.

I když se mluví o Kolumbovi, čokoládu pro Evropu objevil zřejmě Cortéz. Montezumovi lidé hostili námořníky mimo jiné čokoládou, protože věřili, že když cizinci přijmou jejich tradiční potraviny, je to důkaz, že se jedná o vyslance boha, který se podle předpovědi měl v těch letech vrátit přes moře. Španělé čerstvé potraviny vděčně a s radostí přijali, a Montezuma z toho usoudil, že bůh poznal jídlo své domoviny, a vzdal se prakticky bez boje. Když Cortézovi lidé vyvraždili vládnoucí kastu Aztéků, zrekvírovali vojáci v Montezumově paláci mimo jiné zásoby kakaových jader, ze kterých se vyráběly placky a nápoj chocolatl, používaný prý mimo jiné jako afrodisiakum. Nápoj chocolatl se vyráběl tak, že se kakaové boby usušené na slunci a upražené v hliněných nádobách očistily od jader i slupek a následně rozdrtily. Výslednou hmotu aztékové míchali s vanilkou a medem. V době která následovala museli noví poddaní španělské koruny platit místodržícímu povinné dávky, které zahrnovaly právě i určité množství kakaových bobů.

1815 byla v Holandsku založena první továrna na čokoládu Van Houten. Roku 1828 patentovali Holanďané výrobu kakaového prášku částečně zbaveného tuku. Odlisovaný tuk z bobů, kakaové máslo, smíchaný s práškovým kakaem a jemně mletým cukrem, dal vzniknout dnešní podobě čokolády.

—————

Zpět


Kontakt

Lenka Rottová