24.07.2009 15:27

Kniha o čokoládě

    V těchto dnech se mi dostala do ruky Kniha o čokoládě od Stanislava Krámského a Josefa Feitla. Vydalo ji nakladatelství Milpo Media s.r.o. v ediční řadě Historie průmyslu.

    Kniha o čokoládě vyšla s podtitulkem Historie výroby čokolády a cukrovinek v českých zemích. Jejím neoddiskutovatelným přínosem je (vedle stručné a ve všech podobných publikacích se opakující vzpomínky na Montezumu, Cortéze a na ty, co přišli po nich) zmapování snad všech firem, které kdy na území dnešní České Republiky nebo v blízkém zahraničí vyráběly čokoládu, cukrovinky, bonbóny a podobně, byť i jen jako vedlejší produkt, a to od jejich založení až do zániku nebo sloučení s jinými subjekty. Tato část knihy (historie firem) je rozdělena územně - podle měst, kde firmy sídlily nebo sídlí.

    To ale bohužel znamená, že pokud se zajímáte o osudy konkrétní firmu či osobu, aniž byste sami měli přehled, kde působila, musíte knihu celou prolistovat.

    Knihu zkrášlují přetisky malebných obalů od sladkostí. Občas ale mate jejich přiřazení ke kapitole - zdá se, že jejich výběr je zcela náhodný, podle toho, "kolik zbylo místa".

    Bolestným nedostatkem je pak chybějící jmenný i věcný rejstřík. Naproti tomu je Kniha o čokoládě obohacena o přehled veletrhů, festivalů a dalších veřejně přístupných akcí, které se čokolády týkají, muzea a podobně. Nechybí ani "shrnutí" v angličtině.

    Přestože pojetí celé publikace působí jako propagační záležitost, nelze jí, mimo již zmíněné nedostatky, upřít kvalitní text opřený o velké množství zajímavých a nepříliš známých faktů a také, což je v současné době vzácné, pečlivou korekturu.

    Kniha je v tvrdé vazbě, působí reprezentativně, a lze ji s čistým svědomím doporučit jako dárek pro každého milovníka čokolády.

—————

Zpět


Kontakt

Lenka Rottová