08.08.2011 19:59

Dům snů

Co se týče tohoto domu, přišla jsem už k hotovému. Když jsme se s mým současným mužem dali dohromady, vlastnil už dům i s pozemkem a hypotékou. (Já zase vlastnila 4 děti z předchozích manželství.) :-) Nabídla jsem mu, že pomůžu míchat beton, ale místo toho jsem mu porodila syna. To nám sice trochu zkomplikovalo plány, ale zase ne tolik, abychom to vzdali.

Plány domu se neustále mění, stejně jako se mění předpokládaný počet budoucích obyvatel. Osobně prosazuju takové úpravy "projektu", které nepodléhají ani ohlašování. Nikde přece není napsáno, k jakému účelu musíte kterou místnost používat, pokud ovšem nezměníte vedení sítí, a taky je možné např. některou místnost přepažit, aniž by se to muselo schvalovat na stavebním úřadu. Chce to prostě myslet.

Během času, jak ubývají peníze, máme před sebou stále více věcí, které se budou dělat svépomocí a pokud možno už za provozu. Zvláště na zahradě pak bylo nutné zredukovat plánované úpravy s ohledem na chráněné druhy - tak například terasa, kterou bude potřeba strhnout, se bude muset nechat na příští rok, protože na divokém kmínu, který roste mezi dlaždicemi, se usadily housenky otakárka fenyklového. Také nevzhledná suť, která napadala mezi terasu a plot a obklopila jedinou zachovalou růži, se rázem změnila v žádoucí biotop, když jsme zjistili, že se zde nachází líhniště ještěrek. Zahradu jsme přejmenovali na "permakulturní" a naplánovali, že časem vystavíme u plotu informační ceduli s fotkama všeho, co tu bydlí a roste. Prostě praktické je zredukovat práci na minimum a pak najít způsob, jak se jí pokud možno vyhnout. Je to dobře, protože kdybychom měli udělat všechno, co jsme v záchvatu megalomanství vymysleli (momentálně je "v kursu" jezírko s autoregulací výšky hladiny vody), budeme dřív v reformovaném důchodu. :-)

V Bojově je osvícená paní starostka, která nepodporuje drátěné ploty, což mi konvenuje. Již dříve jsem v jiné zahradě vymyslela a bohužel nerealizovala systém, jak získat živý plot bez terénních úprav. Necháte starý plot tam, kde je, se všema dírama a nedostatkama. Těsně u něj, tam, kde zrovna nejsou žádné náletové dřeviny, vysadíte něco, co rychle roste. No, a pak už jenom stříháte nové i staré dřeviny, a starý plot jimi postupně zarůstá a v ideálním případě se uvnitř rozpadne. :-) V této věci jsem nalezla u svého muže pochopení, a tak jsme se již pustili do díla, to jest já jsem koupila nůžky na větve a můj muž ostříhal u potoka vrbu, větvičky oholil, zkrátil, zasadil do květináčů s pískem, ty postavil do bývalé kočičí bedýnky s vodou, a čekáme, že brzy zakoření a část plotu bude na světě. Další divoké dřeviny budou ve vhodném čase následovat.

Takže: takto se zakládá živý plot. :-)

Další fotky najdete ve fotogaleriích.

—————

Zpět


Kontakt

Lenka Rottová