09.03.2009 13:02

Čokoláda - recepty I.

 Recepty s čokoládou. Z kuchařky našich babiček.

 

Všechny uvedené recepty obsahují čokoládu. Nejmenší množství přidané čokolády je 10 dkg., nejvíce čokolády v receptu jsou 4 tabulky. Čokoláda se přidává do těsta většinou strouhaná.

 

(Kuchařská kniha. Sbírka vyzkoušených jídelních předpisů. Vydána péčí spolku DOMÁCNOST 1907)

 

Čokoládová smetánka. Čokoládový závin. Železniční závin. Čokoládový nákyp. Studený nákyp čokoládový. Krupičný nákyp s čokoládou. Chlebový čokoládový nákyp. Černý čokoládový nákyp. I. Čokoládový nákyp. II. Čokoládový nákyp. III. Čokoládový nákyp. IV. Čokoládový nákyp. V. Čokoládový nákyp. Strakatý nákyp. Moravský nákyp. Nákyp "den a noc".

 

Čokoládová smetánka.

 

Smetánky. Sladké omáčky ze smetany nebo mléka... Tyto omáčky se pouze na mírném žáru kloktají, ale nesmějí se vařiti, nýbrž nechají se, jsou-li v nich žloutky, pouze zhoustnouti. Dá-li se do nich mouka, jsou vydatnější a hodí se lépe na obyčejná jídla moučná, zejména pro stůl domácí. Bez mouky jsou jemnější a předkládají se k nejjemnějším závinům, puddingům a nákypům. Chuť se jim může dáti jakákoliv dle libosti.

 

1/2 litru smetany, 6 žloutků, 10 dkgr. nastrouhané čokolády, kousek vanilky a 3 dekgr. cukru v hrnku rozkloktej, postav na plotnu a neustále tím kloktej, až omáčka zhoustne a přichází do varu. Pak ji rychle odstav a nes na stůl, anebo polívej smetánkou dotyčné moučné jídlo.

 

Jiný poměr: 1/2 litru smetany, 6 dkgr. cukru, 8 žloutků, 4 tabulky čokolády. Kloktej, až se pěna ztratí.

 

Čokoládový závin.

 

Z 25 dkgr. mouky, 2 celých vajec, 1 bílku, 8 dkgr. rozpuštěného másla, trochu cukru a soli zadělej vlažnou vodou volné těsto, které dobře vypracuj a pod teplým kuthanem nech odpočinout. Zatím připrav nádivku: Utři 10 dkgr. másla, 6 žloutků, dle chuti cukru, 7 dkgr. oloupaných a ustrouhaných mandlí, 171/2 dkgr. rozstrouhané čokolády, ze 6 bílků sníh. Těsto tence a pozorně vytáhni, namaž nádivkou, sbal a vlož do vymazaného pekáče. Když se peče, můžeš jej podliti smetanou nebo mastit rozpuštěným máslem.

 

Železniční závin.

 

9 žloutků se utře se 17 dkgr. cukru, až je to husté; odváží se 12 dkgr. mouky, polovina se natřásá do těch žloutkův a ještě se to tře: potom se do toho zamíchá z 9 bílků sníh a ta druhá polovička mouky. Nyní se to rozdělí na 2 polovice, do jedné se přimíchá ze 2 tabulek rozstrouhaná čokoláda. Každé to těsto se rozetře a upeče zvláště na vymazaném plechu; když jsou oba koláče upečeny, potře se bílý nějakou zavařeninkou, čokoládový koláč položí se přes něj, pokryje sladkým sněhem, posype cukrem a dá na chvilku do trouby. Pak se to rozkrájí a klade na mísu.

 

Čokoládový nákyp.

 

12 dkgr. tlučeného cukru tři s 5 žloutky, přidej 12 dkgr. rozstrouhané čokolády, 7 dkgr. rozpuštěného másla, vmíchej lehce ze 3 bílků sníh a 6 dkgr. oloupaných ustrouhaných mandlí. Peč jej ve formě máslem vymazané a moukou vysypané 3/4 hodiny. Podává se k němu ovocná šťáva.

 

Studený nákyp čokoládový.

 

28 dkgr. cukru pilně tři s 8 žloutky, přimíchej k nim 14 dkgr. čokolády strouhané a tři dále; po té přidej 14 dkgr. mouky, z 8 bílků tuhý sníh, lehce to promíchej, utvoř z toho na plech máslem vymazaný a moukou vysypaný placky a dej je péci. Též můžeš je péci ve formách tortových. Vychladlé placky klaď na mísu a polij je čokoládovým krémem, který se takto připraví: do hrnku dej 1/2 litru smetany, 8 žloutků, 10 dkgr. čokolády, 14 dkgr. cukru a vanilku; dej s tím hrnek na plotnu, a po té kloktej, až to zhoustne. Odstav to pak od ohně a kloktej, až to vychladne. Ušlehej 1/2 litru husté smetany, až je z ní pěna, a vychladlý krém s ní smíchej.

 

Čokoládový krém vkusně na placky urovnej, na sebe je klaď a vrchem celý nákyp okrášli bílou dobře ušlehanou smetanou.

 

Jinak můžeš jej zdobiti takto: placky pomaž zavařeninou a krémem, slož na sebe a opakuj, až jsou urovnány. Celý povrch krémem polij a sladkým sněhem ozdob.

 

Krupičný nákyp s čokoládou.

 

1 litr mléka postav s kuthanem na plotnu; když se počne vařiti, zavař do něho 1/2 litru krupice a míchej tím stále, až kaše zhoustne; po té kaši dej úplně vychladnouti. V míse utři máslo a 6 žloutků, za stálého tření přimis k tomu dle libosti něco sladkých sekaných a asi 4 strouhané hořké mandle a citronovou kůru. Cukru dej dle libosti. Pak vychladlou kaši smíchej v míse s předešlým; ušlehej z 6 bílků hodně hustý sníh a pomalu s tím smíchej. Takto upravenou kaši rozděl na 2 polovice; do jedné přidej ustrouhanou čokoládu a smíchej ji dobře s kaší. Dej do forem máslem vymazaných, houskou vysypaných vrstvu kaše s čokoládou, na ni polož oplatku, pomaž ji zavařeninou a dej zase vrstvu do druhé, původní kaše; dej do páry do trouby péci.

 

Chlebový čokoládový nákyp.

 

Utři 15 dkgr. másla, až se zpění, a zamíchej do něho pomalounku 12 žloutků; ustrouhej 25 dkgr. chleba, 4 tabulky čokolády, 20 dkgr. cukru, 3 gr. tlučených hřebíčků, 3 gr. skořice a smíchej to s předešlým. Když jest všechno pohromadě a dobře utřeno, vmíchej do toho ze 12 bílků tuhý sníh, vymaž formy máslem, vysyp strouhanou žemličkou a nech nákyp v páře vařit. Vyklopený polij rybízovou nebo malinovou šťavou.

 

Černý čokoládový nákyp.

 

27 gramů hovězího tuku se nechá rozehřát, procedí se a tře se hodně s 51/2 dkgr. másla; 1 houska se skrájí, namočí se, ale jen málo, do mléka, vymačká a zamíchá se k tomu máslu. 1 celá houska se ustrouhá a na másle usmaží; dá se též k tomu předešlému a hodně se to pak utře, po té přidá se k tomu 6 tlučených hřebíčků, 1 lžíce skořice, 2 tabulky rozehřáté čokolády, 3 žloutky, 1 list na nudličky skrájené citronády, citronová kůra a 9 dkgr. cukru. To se dobře utře, přidá se ze 3 bílků sníh a lehce se tím zamíchá, forma se vymaže máslem, vysype cukrem, nákyp dá se do ní a nechá 3/4 hodiny v páře vařit a 1/4 hodiny i s parou v troubě péci. Na stůl dá se k němu vinná pěna.

 

I. Čokoládový nákyp.

 

6 dkgr. másla dej rozpustit, dej do něho 121/2 dkgr. mouky a dobře míchej, přidej 21/2 tabulky strouhané čokolády, zalij mlékem a nech svařiti v hustou kaši; pak odstav a míchej, až vychladne. Mezi tím utři 6 žloutků s 8 dkgr. tlučeného cukru a tři, až je to husté, pak přidej onu studenou kaši, rozstrouhanou housku, citronovou kůru a ze 4 bílků tuhý sníh; dej do formy máslem vymazané a moukou vysypané a peč hodinu v páře. Pak vyklop a polij čokoládovou lesklou polévou, t. j. cukr a čokoláda s trochou vody do husta svařené.

 

II. Čokoládový nákyp

 

2 nakrájené housky nech v 1/2 litru dobrého mléka rozmočit. Utři 4 dkgr. másla, 3 rozstrouhané tabulky čokolády, 6 žloutků, 10 dkgr. cukru, 7 dkgr. cukrované pomerančové kůry, do utřeného přidej ty dvě v mléce močené a vymačkané housky a ze 4 bílků tuhý sníh. Dej to do formy máslem vymazané, bílou houskou vysypané a v páře nech péci.

 

III. Čokoládový nákyp

 

Utři 14 dkgr. másla, přidej 8 žloutků, 14 dkgr. cukru, citronovou kůru a trochu hřebíčku, skořice, 14 dkgr. strouhané čokolády, 14 dkgr. se slupkou strouhaných mandlí, 14 dkgr strouhaného chleba a z 8 bílků tuhý sníh lehce vmíchej. Pak to nech 3/4 hodiny v páře vařit a 1/4 hodiny v troubě péci. Upečený vyklop a polij vínem neb ovocnou šťávou.

 

IV. Čokoládový nákyp

 

Utři 10 dkgr. másla, sluč s ním jeden po druhém 8 žloutků, 4 tabulky čokolády strouhané. 14 dkgr. cukru, 3 dkgr. citronády rozsekané, 4 housky v mléce namočené, vyždímané a prolisované, citronovou kůru, utři to a pak z 8 bílků sníh lehce v to natřes. Dej do vymazané, houskou vysypané formy na 3/4 hodiny do páry vařiti.

 

V. Čokoládový nákyp.

 

Se 2 housek sloupej kůrku, skrájej, namoč je do 1/3 litru smetany a když se rozmočily, dej je na kuthan na plotnu a míchej jimi, až se z nich uvaří hustá kaše. Pak to odstav, přimis ke kaši 3-4 tabulky strouhané čokolády a míchej, až to vychladne. Utři v míse 4 dkgr. másla s 5-6 žloutky, k tomu připoj, přimis do toho 4-6 dkgr. cukru, 5 dkgr. pomerančové nakládané kůry usekané, trochu vanilky a pak ze 4-5 bílků sníh natřes k tomu. Dej do formy vymazané, houskou vysypané, vař nákyp 3/4 hodiny v páře a peč 1/4 hodiny v troubě.

 

Strakatý nákyp.

 

Do 1/2 litru mléka rozkloktej 15 dkgr. mouky, 2 žloutky, 1 celé vejce, trochu to osol, dej na plotnu a míchej tím, až to zhoustne na kaši. Po té to odstav a tak dlouho tím míchej, až kaše vychladne. Utři 6 dkgr. másla, 8 žloutků, 10 dkgr. cukru, citronovou kůru a z 8 bílků sníh. Vmíchej to do kaše a rozděl na 3 díly. Do prvního dílu vmíchej 2 tabulky strouhané čokolády, do druhého alkermesovou šťávu a třetí nech žlutý. Formu vymaž máslem, vysyp houskou, dej do ní nejdříve hnědou kaši a poklaď ji oplatkou; na to dej žlutou kaši, opět oplatku a naposled růžovou kaši. Dej to do páry na 1 hodinu zvolna péci.

 

Upečené polij rozvařeným cukrem a rumem.

 

Moravský nákyp.

 

14 dkgr. mandlí rozstrouhaných i se slupkami, 12 dkgr. cukru se utře s 8 žloutky 1/2 hodiny. Po té se k tomu přimísí 10 velkých vlašských ořechů, které se vyloupají a jádra rozpůlí, 7 dkgr. pomerančové nakládané kůry, 2 tabulky čokolády rozstrouhané. Posléze se ušlehá z 8 bílků tuhý sníh, polovice sněhu se k tomu přidá a tře se ještě s tím 5 minut; druhá polovice sněhu se do toho již jen lehce natřese, vymaže se forma máslem, vysype moukou, postaví se do studené vody a nechá se 1/2 hodiny v páře vařit, pak se dá ještě na 1/4 hodiny do trouby opéci. Upečený se vyklopí a polije hustě ušlehanou smetanou, do které se vmíchá vanilkový cukr.

 

Nákyp "den a noc".

 

Oloupají se 4 housky, nakrájejí na tenké lístky a namočí trochu ve studeném mléce; pak se dají do mísy a utrou. K nim se přidá 9 dkgr. másla, tře se to znova, po té dá se k tomu 12 žloutků jeden po druhém, citronová kůra a zase se to tře; pak 6 dkgr. jemně rozsekaných mandlí, 14 dkgr. tlučeného cukru a zase se to tře. Když je to hodně utřeno, natřese se do toho ze 12 bílků tuhý sníh a rozdělí se to na dva díly; do jednoho dají se 3 tabulky rozstrouhané čokolády, do druhého tři likérové skleničky maraschinu, vymaže se forma máslem a vysype cukrem. Do ní se dá nejdříve černý díl, pokryje se oplatkem a na něj zase dá se díl bílý; může se to též opakovati. Nechá se to 3/4 hodiny v páře vařiti a 1/4 hodiny v troubě péci.

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Lenka Rottová