10.03.2009 17:58

Bonbóny a bonboniéry

Víte, kde se vzal pojem bonboniéra? Italský výraz "bomboniere" znamenal parádní krabičku, ve které se darovaly bonbóny při slavnostních příležitostech. Je to tradiční symbolický dar hostům při křtinách, svatbách, a podobně. Krabičky na bonbóny se vyráběly již ve starověku. Féničané dělali bonboniéry ze skla, číňané porcelánové a nefritové, Asyřané z tepaného kovu. V moderní době zaznamenal tento zvyk rozmach na konci 18. století. Krabičky se dělají z jakéhokoli myslitelného materiálu, společným znakem je elegance a zdobnost.

 

Do bonboniér se tradičně dává lichý počet bonbónů. Většinou jsou to mandle v cukru nebo polevě. Podle toho, k jaké příležitosti jsou určeny, vybírá dárce barvu. Můžeme také darovat bonbóny balené po jednom v barevném staniolu.

 

Při oslavě narození dítěte se dávají bonbóny v bleděmodré nebo růžové barvě. K osmnáctinám v pastelových barvách. Červené bonbóny jsou vyhrazeny pro oslavu promoce, protože symbolizují úspěch. Při příležitosti svatby se dávají bílé bonbóny - bonboniéry daruje nevěsta hostům do měsíce po sňatku jako poděkování za svatební dar. Při zasnoubení se mohou nabízet zelené bonbóny, ale není vhodné je dávat jako dárek v krabičce.

 

Při výročí svatby se rozdávají bonbóny v barvě, která odpovídá charakteru slaveného výročí - k bavlněné svatbě (manželé spolu vydrželi jeden rok) se dávají růžové, k papírové svatbě bleděmodré, ke kožené svatbě režné barvy. Jasně růžové bonbony se hodí při svatbě hedvábné (po pěti letech). K porcelánové svatbě se dávají bonbóny béžové, ke křišťálové co nejsvětlejší až průhledné, ke stříbrné svatbě stříbrné, k perlové svatbě bonbóny v barvě mořské modři. Při oslavě safírové svatby mějte po ruce bonbóny modré, pro smaragdovou svatbu zelené, pro rubínovou červené. Zlatá svatba překvapivě vyžaduje bonbóny ve zlaté polevě nebo ve zlatém obalu, slonovinová odpovídající barvy a diamantová bílé.

 

V Itálii je zvykem při promoci balit červené bonbóny do sáčky, který má barvu podle vystudovaného oboru. Architektuře a inženýrství odpovídá černá barva, jazykům fialová. Vystudovaného ekonoma potěšíte bonbóny ve žlutém sáčku, právník bude mlsat z modrého obalu. Přírodním vědám odpovídá barva zelená, literatuře bílá a pedagogice růžová.

—————

Zpět


Kontakt

Lenka Rottová